Kowno

Kowno

Kowno, stolica Litwy w okresie międzywojennym.

Dzisiaj to drugie pod wyglądem wielkości miasto na Litwie.

Będąc na starówce zobaczymy ruiny zamku. Idąc brzegiem Wilii dochodzimy do kościoła św. Jerzego. Spacerkiem dochodzimy do rynku, gdzie spogląda na nas “biały łabędź”, tak jest nazywany ratusz przez mieszkańców Kowna.

Chlubą miasta jest katedra św. Piotra i Pawła, największa budowla gotycka na Litwie. Wejdźmy tu na chwilę. Poważny gotyk wprowadza nas w atmosferę zadumy. Kierujemy nasze kroki w kierunku ołtarza. Na krzyżu Chrystus, który opiekuje się nami wszystkimi, podobnie jak św. Magdaleną, która jest u jego stóp. Z prawej strony od ołtarza głównego jest dębowa kaplica św. Jana, tutaj można wstąpić na modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. Wychodząc z katedry podziwiamy obrazy Elwiro Andriolego.

Już jesteśmy na ulicy Wileńskiej i idziemy by zobaczyć kościół Witoldowy, najstarszy kościół kowieński. Tuż za kościołem płynie Niemen, tu się zatrzymamy, by posłuchać opowiadań przewodnika o kościele, o Witoldzie i historii Kowna. Wracamy w kierunku ratusza i zatrzymujemy się przy gimnazjum im. A. Mickiewicza, słuchamy opowieści o Wieszczu, o jego miłościach kowieńskich. W Kownie możemy zwiedzić muzeum diabłów, muzeum M. Cziurlionisa.

Wyjeżdżając z Kowna odwiedzimy dawny klasztor Kamedułów w Pożajściu (zabytek klasy zerowej).